Press "Enter" to skip to content

15 Skutecznych Sposobów Ochrony Dzieci Przed Zagrożeniami Internetowymi

Przemoc, seks, nagość i wyraźny język, porno, gry hazardowe online, drapieżniki online, wirusy, oprogramowanie szpiegowskie i reklamowe – to niektóre z zagrożeń, na jakie mogą natknąć się Twoje dzieci podczas korzystania z Internetu. A ponieważ nie możesz ich cały czas monitorować, musisz znaleźć sposób, aby chronić swoje dzieci przed tymi zagrożeniami. Oto niektóre z tych sposobów:

The Biggest Dangers Children Face Online

 1. Naucz ich, żeby byli bezpieczni. Porozmawiaj z nimi o bezpieczeństwie osobistym podczas korzystania z Internetu. Powiedz im, aby odmówili podania jakichkolwiek danych osobowych osobom, które spotykają się w sieci. Unikaj wypełniania formularzy członkowskich i ankiet, które wymagałyby podania swoich danych osobowych.
 2. Umieść komputer w miejscu, w którym możesz monitorować korzystanie z Internetu przez dzieci, a nie w ich sypialni. 
 3. Ustal zasady domu, aby ograniczyć dostęp dzieci do Internetu.
 4. Trzymaj konto komputerowe swoich dzieci “ograniczone”. Dzięki temu będziesz miał kontrolę nad znacznym dostępem do komputera.
 5. Zniechęcaj ich do tworzenia osobistych profili za pomocą stron internetowych, które mogą być oglądane przez każdego. Strony takie jak MySpace tworzą miejsca, w których drapieżniki internetowe mogą uzyskać dostęp do różnych danych osobowych w celach drapieżnych. Jeśli Twoje dzieci mają już zamieszczone w sieci profile, upewnij się, że wiesz, jakie zdjęcia i dane osobowe zamieszczają. Oglądaj również ich osobiste blogi. 
 6. Jeśli Twoje dzieci są na tyle małe, że mogą korzystać ze zwykłej przeglądarki internetowej, pobierz przeglądarki, które są stworzone dla dzieci. Filtrują one złe strony internetowe i ograniczają dostęp dzieci do wcześniej zatwierdzonych stron internetowych. 
 7. Powiedz im, aby unikali programów do wymiany plików w systemie peer-to-peer. Jest to spowodowane tym, że wirusy, oprogramowanie szpiegujące i reklamowe mogą swobodnie wchodzić do komputera za pośrednictwem tych programów. 
 8. Użyj oprogramowania filtrującego Internet, aby zablokować złe strony internetowe z komputera.
 9. Korzystaj z oprogramowania monitorującego Internet, aby potajemnie śledzić aktywność Twoich dzieci z odwiedzanych stron internetowych, wprowadzonych czatów, plików do pobrania, rozmów i komunikatorów.
 10. Natychmiast zajmij się swoimi dziećmi, jeśli zgłoszą jakiekolwiek niewygodne wymiany online, z którymi się zetknęły. 
 11. Udostępnij wspólny adres e-mail, aby móc monitorować ich wiadomości.
 12. Jeśli korzystają z komunikatorów internetowych, upewnij się, że wiesz, kto jest na ich liście. 
 13. Jeśli wejdą do pokoju rozmów, powiedz im, aby pozostali w publicznym pokoju, aby administrator pokoju rozmów mógł monitorować Twoją rozmowę. Powiedz im, aby ignorowali prywatne wiadomości.
 14. Powiedz im, żeby nie spotykali się osobiście z nieznajomymi, których spotkali tylko online. 
 15. I naucz ich, by podchodzili do ciebie, gdy tylko będą mieli jakiekolwiek wątpliwości co do otrzymywanych e-maili i wiadomości, pojawiających się okien i formularzy, które musieli wypełnić.